نوشابه های رژیمی احتمال ابتلا به بیماری قلبی را تا 20 درصد افزایش می دهد

سایت برترین ها

یافته‌های محققان در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا نشان می‌دهد نوشیدن دو لیتر یا بیشتر در هفته از نوشیدنی‌های تولید شده با شیرین‌کننده‌های مصنوعی، معادل متوسط یک نوشابه رژیمی فست‌ فودی در روز، خطر آریتمی (ضربان غیرطبیعی و نامنظم قلب) را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.

فیبریلاسیون دهلیزی (ِAFib) شایع‌ترین نوع آریتمی قلبی است که اغلب توسط افراد مبتلا به‌عنوان «لرزش» قلب در قفسه سینه توصیف می‌شود. در این حالت عضلات قلب به صورت نامنظم تحریک و در نتیجه منقبض می‌شوند، در نتیجه دهلیزها نمی‌توانند خون را به صورت کامل به بطن‌ها پمپاژ کنند.

پژوهشگران می‌گویند نوشیدن تعداد مشابهی از نوشیدنی‌های حاوی شکر نیز خطر ابتلا به این بیماری را تا ۱۰ درصد افزایش می‌دهد. این در حالی است که نوشیدن حدود ۱۲۰ میلی‌لیتر آب‌ خالص و شیرین‌نشده، مانند آب پرتقال یا سبزیجات، با ۸ درصد کاهش خطر فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است.

فیبریلاسیون دهلیزی علت اصلی سکته مغزی در ایالات متحده است. بر اساس گزارش انجمن ضربان قلب مستقر در واشنگتن، که بیش از ۷ هزار متخصص در نامنظمی ضرباهنگ قلب (آریتمی) در بیش از ۹۰ کشور جهان را نمایندگی می‌کند، نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان با فیبریلاسیون دهلیزی زندگی می‌کنند.

دکتر نینجیان وانگ، سرپرست تیم تحقیق، در این باره گفت: «یافته‌های مطالعه ما به دلیل پیچیدگی رژیم غذایی ما نمی‌تواند به طور قطع نتیجه‌گیری کند که یک نوشیدنی خطر بیشتری برای سلامتی نسبت به نوشیدنی دیگری دارد. با این حال و بر اساس این یافته‌ها ما توصیه می‌کنیم که مردم تا حد امکان مصرف نوشیدنی‌های مصنوعی و شیرین‌شده با قند را کم کرده یا از آنها اجتناب کنند.»

برای تبلیغات در برترین ها کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا