طراحی سیستم اطفا حریق

سیستم اطفاء حریق | طراحی و اجرای سیستم های اطفاء حریق| شارژ کپسول

سایت برترین ها

کپسول آتش نشانی به چه معناست؟

کپسول‌ آتش‌نشانی، دستگاه‌های قابل‌حمل هستند که برای خاموش‌کردن آتش‌سوزی‌های کوچک و یا کاهش تخریب آن‌ها قبل از رسیدن آتش‌نشان‌ها به صحنه استفاده می‌شوند. آنها در مکان‌هایی که شامل نقاط آتش‌سوزی، در ساختمان‌ها، کارخانه‌ها، حمل و نقل عمومی یا حمل و نقل هستند، در دسترس نگه‌داشته می‌شوند.

سیستم اطفاء حریق گازی

انواع و تعداد دستگاه‌های خاموش‌کننده مورد نیاز برای یک منطقه توسط مقررات ایمنی در آن منطقه خاص اداره می‌شوند. شما نمیتوانید برای مهار کردن آتش سوزی و اطفا حریق از هر کپسول آتش نشانی قدیمی استفاده کنید! در واقع این کار می تواند آتش سوزی را بدتر و شما را به خطر جدی بیاندازد. با ما در برترین ها همراه باشید تا با انواع سیستم اطفا حریق آشنا شوید.


بیشتر بخوانید: دکوراسیون سرویس بهداشتی کوچک


هر نوع خاموش کننده به طور خاص برای استفاده در یک کلاس خاص از آتش مورد استفاده قرار می گیرد و فقط باید برای آن کلاس استفاده شود. قبل از خرید یک کپسول آتش نشانی، ضروری است که انواع آتش سوزی هایی را که شما ممکن است با آن روبرو شویدرا بشناسید.

آتش سوزی کلاس A:

کپسول های آتش نشانی مربوط به آتش سوزی کلاس A برای برخورد با سوخت های معمولی، از جمله چوب، کاغذ، پارچه، و برخی از پلاستیک ها قابل استفاده هستند.

برای ایمن کردن آتش های کلاس A، شما نیاز به اثرات جذب گرما از آب و یا اثرات پوشش (برخی از) پودر شیمیایی خشک است. تمام خاموش کننده های مناسب برای این نوع آتش با یک مثلث حاوی حرف A نشان داده می شوند.

آتش سوزی کلاس B:

کپسول های آتش نشانی کلاس B. دارای علامت با مربع حاوی حروف B برای استفاده با آتش سوزی های مایع و گاز قابل اشتعال، از جمله نفت و بنزین است. این خاموش کننده ها با محرومیت اکسیژن مورد نیاز از آتش برای حفظ سوزاندن و مهار انتشار گازهای قابل احتراق کار می کنند.

آتش سوزی کلاس C:

کپسول آتش نشانی کلاس های C مناسب برای آتش سوزی شامل تجهیزات الکتریکی و توسط یک دایره حاوی حرف C قابل شناسایی هستند. هنگامی که تجهیزات الکتریکی را خاموش نمودید، می توانید از خاموش کننده های کلاس A یا B استفاده کنید.

آتش سوزی کلاس D:

کپسول های آتش نشانی که برای آتش سوزی کلاس D در نظر گرفته شده برای دسته های فلزات قابل احتراق در نظر گرفته شده است این نوع آتش‌سوزی‌ها به یک کپسول آتش نشانی نیاز دارند که با فلز گداخته واکنش نشان نمی‌دهند و با علامت D در داخل یک ستاره پنج پر قابل تشخیص است.

بهترین انتخاب برای کپسول آتش نشانی مورد نیاز کپسول های آتش نشانی علاوه بر درجه بندی برای کلاسهای خاص آتش سوزی در انواع مختلف بشرح زیر دسته بندی می شوند:

خاموش کننده آب
خاموش کننده های پودر خشک
خاموش کننده گاز CO2 (دی اکسید کربن)

کپسول آتش نشانی از نوع خاموش کننده آب:

خاموش کننده های آب شایع ترین و ارزان ترین نوع خاموش کننده ها هستند، اما برای استفاده در آتش سوزی کلاس A شامل کاغذ، چوب، نی، زغال سنگ، لاستیک و پلاستیک جامد مورد استفاده قرار میگیرند. این خاموش کننده ها تنها آب دارند و مهار کردن آتش، بوسیله خیساندن مواد سوختنی با آب و جذب گرما از اجسام سوزان انجام می شود.

این نوع خاموش کننده برای دفاتر، فروشگاه های خرده فروشی، مدارس، هتل ها، انبارها و محل های داخلی مناسب است.

کپسول آتش نشانی از نوع خاموش کننده های پودر خشک:

این خاموش کننده ها یک پوسته را تشکیل می دهند که آتش را از بین می برد و از پخش آن جلوگیری می کند. آنها عموما ارزان و مناسب برای استفاده در سوختن جامدات، مایعات و گازها آتش سوزی کلاس A و B و C هستند و برخی از آنها به طور خاص برای آتش سوزی کلاس D فلزات قابل اشتعال طراحی شده اند.
خاموش کننده های پودر خشک دارای چندین معایب قابل توجه هستند. مهمتر از همه، پودر در صورت استنشاق خطرناک است بنابراین برای استفاده در دفاتر و خانه ها غیر قابل قبول است. همچنین آتش را خنک نمی‌کند، بنابراین احتمال اشتعال مجدد وجود دارد. در نهایت، در صورت استفاده از خاموش کننده پودر، شما نیاز به مقدار قابل توجهی از پاکسازی دارید و ممکن است به مبلمان نرم و ماشین آلات آسیب برساند.

کپسول آتش نشانی از نوع خاموش کننده گاز CO2 (دی اکسید کربن):

این نوع خاموش کننده حاوی دی‌اکسید کربن تحت فشار هستند که آتش را خفه می‌کند. آن‌ها باعث آسیب به آیتم‌های الکتریکی نمی‌شوند، بنابراین برای استفاده در آتش‌سوزی‌های کلاس B و الکتریکی مناسب هستند برای مثال، خاموش کردن تجهیزات کامپیوتری بزرگ.

طراحی و اجرای سیستم های اطفاء حریق

سیستم اطفاء حریق و شارژ کپسول ، به مجموعه ای از ابزارها و اقداماتی که جهت جلوگیری از گسترش و مهار حریق صورت میگیرد، سیستم اطفاء حریق می گویند. هدف از این امر حفاظت از جان افراد و جلوگیری از خسارات مالی ناشی از آتش سوزی می باشد.

سیستم اطفاء حریق دارای دو نوع دستی و خودکار می باشد ، این سیستم اطفای حریق دارای انواع مختلفی است که در زیر به آنها اشاره می شود.

تاریخچه سیستم های اطفاء حریق

در تاریخ 10 فوریه ی 1863 اولین اختراع سیستم اطفای حریق در ویرجینیا توسط شرکت آلونسون کرین به ثبت رسید. در سال 1872 اختراع اولین سیستم آب پاش به نام H.W.Pratt ثبت شد. در سال 1874 نیز اولین سیستم آب پاش خودکار عملی در شرکت نیوهیون در ایالات کانکتیکات آمریکا توسط هنری اس. پارمالی اختراع شد. هنری اس. پارمالی این سیستم را در کارخانه پیانویی خود نصب کرد.


بیشتر بخوانید: مرکز فروش کابینت پیش ساخته در تهران


انواع سیستم های اطفاء حریق:

1- سیستم اطفاء حریق آب و گاز
2- سیستم اطفاء حریق پودری
3- سیستم اطفاء حریق گاز کربن دی اکسید CO2
4- سیستم اطفاء حریق ترکیبات هالوژنه
5- سیستم اطفاء حریق فوم

سیستم اطفای حریق اسپرینکلر
سیستم اطفای حریق اسپرینکلر (SPRINKLER(آب فشان))

طبقه بندی انواع حریق:

آتش براساس نوع ماده سوختنی به چند گروه ( کلاس ) تقسیم بندی می شود.

هر کدام از این گروه ها با یک حرف انگلیسی مشخص می شود. آشنایی با کلاس حریق کمک زیادی به ما در انتخاب روش مناسب اطفاء حریق می کند. در زیر طبقه بندی انواع حریق برای شما عزیران بیان می شود.

روش های اطفاء حریق:

با توجه به نوع آتش روش های اطفاء حریق متفاوت است، لذا جهت اطفاء حریق باید یک یا تعدادی از عوامل اصلی منشور آتش که شامل:

1- حرارت
2- اکسیژن
3- مواد سوختنی
4- واکنش های شیمیایی می باشد، را کنترل کرد.

روش های اطفا حریق با توجه به ماهیت حریق به 4 دسته زیر تقسیم می شوند:

1- سرد کردن حریق ( آب و گاز co2 )
2- خفه کردن حریق ( خاک، ماسه، کف co2 )
3- جلوگیری و یا از بین بردن مواد قابل اشتعال ( مواد رقیق کننده شامل co2 و N2 )
4- کنترل واکنش های زنجیره ای ( هالن و پودرهای مخصوص )

سیستم اطفاء حریق گازی

سرد کردن حریق:

یکی از روش های مرسوم و متداول اطفاء حریق همان سرد کردن حریق می باشد. سرد کردن معمولاً توسط آب انجام می شود، همچنین گاز دی اکسید کربن نیز قابلیت سرد کردن آتش را دارد.

خفه کردن حریق:

برای جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش از روش خفه کردن استفاده می شود. مواردی که در این روش استفاده می شوند باید سنگین تر از هوا باشند و یا حالت پوششی داشته باشند. مثل: پتوی خیس، خاک، ماسه و …

جلوگیری و یا از بین بردن مواد قابل اشتعال:

این روش قبل از اینکه حریق گسترش پیدا کند، با دور کردن مواد قابل اشتعال، قطع جریان، رقیق کردن ماده سوختنی و … امکان پذیر است.

کنترل واکنش های زنجیره ای:

در این روش استفاده از ترکیبات هالن و یا برخی ترکیبات جامد ( کربنات پتاسیم ) بسیار کاربرد دارد. کنترل واکنش های زنجیره ای گرانترین روش اطفاء حریق است، لذا می توان بصورت مکمل برای موادی که ارزش بالایی دارند، استفاده کرد.

با توجه به نحوه کارکرد سیستم های اطفاء حریق می توان آنها را در دو نوع سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ( خودکار ) و سیستم اطفاء حریق دستی تقسیم بندی کرد.

عوامل اطفاء حریق:

امروزه برخلاف گذشته عوامل زیادی علاوه بر آب در اطفاء حریق نقش دارند. در عکس زیر عوامل اطفاء حریق به همراه کاربردها برای شما عزیزان بیان می شود.

اطفاء حریق دستی:

این روش توسط افراد و یا آتشنشانان به صورت دستی انجام می شود. کپسول های آتش نشانی که معمولاً در خانه ها و مکان های مختلف موجود است، نمونه ای از اطفا حریق دستی هستند.

 اطفا حریق گازی

انواع سیستم های اطفا حریق دستی ( خاموش کننده های دستی ):

1- خاموش کننده های پودری ( پودر خشک، پودر خشک شیمیایی، پودر تر شیمیایی )
2- خاموش کننده های دی اکسید کربن
3- خاموش کننده های حاوی ترکیبات هالوژنه
4- خاموش کننده های حاوی کف
استانداردهای بین المللی رنگ بدنه خاموش کننده ها:
رنگ آبی: خاموش کننده پودری ، رنگ سیاه: خاموش کننده دی اکسید کربن ، رنگ سبز:

خاموش کننده هالن ، رنگ کرم: خاموش کننده کف ، رنگ قرمز: خاموش کننده آبی

اطفاء حریق اتوماتیک:

این روش بصورت خودکار و بدون دخالت انسان انجام می شود.

انواع سیستم های اطفا حریق اتوماتیک:
1- سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب ( watermist )
2- سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس ( vortex )
3- سیستم اطفای حریق اتوماتیک گازی
4- سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی
5- سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری ( آیروسل )
6- سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم ( Foam )

سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک مه آب ( watermist )

این سیستم اطفا یکی از پیشرفته ترین سیستم های اطفا حریق بوده، که ماده خاموش کننده استفاده شده در آن آب است. عمل اطفاء در این سیستم توسط پاشش قطرات مه مانند ( قطرات آب به قطر 300 تا 1000 میکرون ) در منطقه تحت مراقب انجام می شود.

به دلیل وجود قطرات آب در این سامانه حرارت محیط به سرعت کاهش یافته و سبب خنک شدن محیط می گردد. در مرحله رقیق سازی و جایگزینی اکسیژن، بخار آب ایجاد شده سبب دور شدن اکسیژن از محل حریق و با ایجاد لایه ای مرطوب روی سطح حریق نشسته و مانع ارتباط آن با هوا می شود.
همچنین ریزش قطرات کوچک آب در این سامانه سبب خاموش شدن شعله می گردد. از نظر خنک سازی سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب مانند سیستم اطفاء حریق آبی و از نظر جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش مانند سیستم اطفاء حریق گازی عمل می کند.


بیشتر بخوانید: کابینت هایگلاس بهتره یا ممبران


سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس ( vortex )

این سیستم از مه آب و گاز نیتروژن تشکیل شده است،شارژ کپسول در این سیستم قطرات آب تحت

فشار گاز نیتروژن به ذرات 10 میکرونی تبدیل شده و پس از ترکیب شدن با گاز نیتروژن از نازل خارج می شوند. در این سیستم ذرات آب سبب خنک شدن و گاز نیتروژن سبب کاهش میزان اکسیژن حریق می گردد و با ایجاد کمترین رطوبت در محل سبب مهار آتش می شود.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس

این سیستم از هیدروکربن های هالوژن تشکیل شده است. در مواقعی که نتوان از سایر سیستم های اطفا حریق استفاده کرد از سیستم اطفا حریق گازی استفاده می شود.

این سیستم اطفاء در مکان های مهم و پرخطر مثل اتاق سرور، مراکز نگهداری اسناد، پست های برق و … کاربرد دارد. همچنین در مکان هایی که وزن کپسول در آنها اهمیت دارد، مانند هواپیما و زیر دریایی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی ( اسپرینکلر )

این سیستم و شارژ کپسول یک سامانه پاششی سقفی اطفاء حریق است، که از یک منبع آب، سیستم تامین فشار، لوله های توزیع کننده، اتصالات، شیرآلات و پاشنده ( اسپرینکلر ) تشکیل شده است.
تعداد و اندازه لوله ها در این سیستم ها با توجه به شعاع عملکرد نازل ها تعیین می شود. سیستم اطفا حریق آبی در پارکینگ ها، هتل ها، مخازن نگهداری سوخت و شارژ کپسول… کاربرد دارد.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری ( آیروسل )

این سیستم اطفا حریق بر پایه پودر و گاز ( آیروسل ) و شارژ کپسول طراحی شده و شامل ذرات جامد غیر سمی بسیار ریز ( قطر کمتر از 10 میکرومتر)، ترکیبات کربنات پتاسیم است.
این ماده جامد تا زمانی پایدار می ماند که به صورت الکتریکی و یا واکنش گرمازا فعال نشود و در اثر تجزیه گرمایی ترکیبی جامد با خاصیت خاموش کنندگی از پودر و گاز تولید می کند.

استفاده از سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری ( آیروسل ) در اتاق های کنترل، کارخانجات، مصارف دریایی، اتاق سرور و … کاربرد دارد.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم

این سیستم موثرترین روش اطفا سوخت های مایع مانند: نفت، بنزین و … است. در سیستم اطفاء حریق و شارژ کپسول فوم برای مهار آتش از ترکیب آب و فوم استفاده می شود.

آب و فوم ترکیب شده از طریق شبکه لوله کشی به نازل های نصب شده در محل، منتقل می شوند. فومی که در این سیستم اطفاء از نازل ها خارج میشود، ترکیب محلول آب و فوم با هوا است.
این فوم با گرفتن شکلی چسبنده بصورت آزاد بر روی سطح مایع مشتعل شده قرار گرفته و مانع ورود هوا به سطح مایع می شود. در نتیجه منجر به مجزا شدن بخارات فرار قابل اشتعال با هوا می گردد. فوم با جریان یافتن در سطح مایع مشتعل ( جداسازی اکسیژن )، مانع سوختن شده و سبب مهار حریق می شود.
استفاده از سیستم اطفاء حریق و شارژ کپسول اتوماتیک فوم در انبارهای مواد شیمیایی، آشیانه های هواپیما و هلیکوپتر، تاسیسات نفتی و … کاربرد دارد.

نتیجه گیری:

اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق از جمله تجهیزاتی هستند که وجود آنها، جهت افزایش ایمنی افراد در تمامی ساختمان های بلند لازم است. وظیفه سیستم های آتش نشانی ( سیستم اعلام حریق ، سیستم اطفاء حریق و شارژ کپسول ) از جمله وظایف شرکت های مشاور آتشنشانی مشاوره، طراحی و اجرای صحیح سیستم های آتش نشانی است.

سیستم اطفای حریق گازی FM200

سیستم اطفای حریق گازی FM200 ، یکی از سیستم های اطفای حریق اتوماتیک، سیستم FM200 می باشد. سیستم گاز اطفای حریق FM200 بدلیل سازگار بودن با محیط زیست، بهترین عامل شیمیایی جایگزین هالون ها می باشد.
گازهای خانواده هالون پس از آزاد شدن در محیط به دلیل مقاومت بالا وارد لایه های بالایی جو شده و اشعه فرابنفش را جذب و در واکنش های شیمیایی شرکت می کنند، همین امر سبب از بین رفتن لایه ازون می شود.
در اکثر موارد استفاده از گاز هالون بدلیل تاثیرات مخرب آن بر لایه ازون طبق پروتکل مونترال 1987 و پروتکل کیوتو 1997 ممنوع شده است، لذا سازمان NFPA گاز HFC-227ea را به عنوان جایگزین هالون ها انتخاب کرد. گاز FM200 با طبیعت سازگار بوده و در برابر تجزیه پذیری و واکنش با لایه ازون پایدار می باشد. غلظت معمول یک سیستم FM200 معمولاً بین 8.5% – 7.9% است. این غلظت براساس ریسک حفاظت شده و توسط سازنده اصلی تجهیزات OEM و استانداردهای ISO14520 برای سیستم های آتش سوزی تعیین می شود.

سیستم گاز FM200

گاز HFC227ea با برند تجاری FM200 از گازهای کربن، فلوئور و هیدروژن تشکیل شده که بدون رنگ، بدون بو و غیر هادی است. گاز FM200 یک سیستم اطفای حریق بدون نیاز به آب می باشد. این گاز با مهار واکنش شیمیایی، مواد قابل احتراق و اکسیژن در عرض 10 ثانیه حریق را سرکوب می کند. سیستم اطفای حریق گاز FM200 به دلیل غیر سمی بودن کاملاً با محیط زیست سازگار است، در مکان هایی که سیستم های آتش نشانی (سیستم های اعلام و اطفاء حریق) در آنها به درستی تعبیه و اجرا شده باشد، هیچگونه خطری برای ساکنین نخواهد داشت.

این ماده به عنوان عامل ایمن و کارآمد برای سرکوب حریق کلاس A ( مواد جامد ) و کلاس B ( مایعات قابل اشتعال ) استفاده می شود.

نکته: گاز هالون 1301 یکی از قدیمی ترین و بهترین گازهای اطفای حریق بوده است و در مکان هایی که دارای اهمیت بالا می باشند، مانند صنایع مخابراتی و الکتریکی کاربرد دارد.

مشخصات اصلی سیستم اطفاء حریقFM200

جایگزینی مناسب برای هالون 1301
غلظت طراحی بسیار پایین ( 7.5% )
فشار ذخیره سازی پایین و تخلیه بی صدا
قابلیت اطفاء حریق در مدت زمان کوتاه ( حدود 10 ثانیه )
عایق جریان الکتریکی
عدم ایجاد برودت شدید پس از تخلیه
عدم تأثیر مخرب بر لایه ازون ( عمر کوتاه در جو حدود 30 سال )
نیاز به تعداد سیلندر کم جهت ذخیره سازی گاز
عدم کاهش قابل ملاحظه اکسیژن پس از تخلیه
نداشتن اثرات مخرب بر روی تجهیزات پس از عملکرد و تخلیه

خواص فیزیکی سیستم اطفاء حریق گازی FM200

نام شیمیایی: هپتا فلوئور پروپن Heptafluoro propane
فرمول شیمیایی: CF3CHFCF3
نام محصول: HFC-227ea
وزن مولکولی: 170
دمای بحرانی: 101.7 ?
فشار بحرانی: 29.12 bar
چگالی در حالت مایع: 1407 kg/m
غلظت طراحی برای کلاس حریق نوع A: 7.5%
غلظت بدون اثر این گاز بر روی انسان : 9%
غلظت کم اثر این گاز بر روی انسان : 10.5%

کپسول‌ آتش‌نشانی

مشخصات شیمیایی گازFM200

این گاز جزو گازهای تمیز و پاک به شمار می آید، زیرا درجه سمی بودن آن بسیار کم است.

از این گاز با اطمینان می توان در مکان هایی که افراد همیشه در آنجا حضور دارند استفاده کرد، زیرا مسمومیت ایجاد شده توسط آنها کمتر از هالون است. بدلیل عدم وجود بروماین یا کلراین در گاز FM200 تاثیر مخرب این گاز بر لایه ازون بسیار کم و در حد صفر می باشد، لذا هیچ ماده ای از این گاز پس از آزاد شدن در محیط باقی نمی ماند، در نتیجه دارای خسارات و هزینه پاکسازی کمتر و ضریب ایمنی بیشتری برای افراد حاضر در محیط را برعهده دارد. معمولاً غلظت طراحی گاز FM200، 7% است، بنابراین نسبت قدرت اطفاء در واحد جرم این گاز به مقدار زیادی افزایش می یابد.

نکات ایمنی گاز اطفاء حریق FM200

این گاز در صورت برخورد نزدیک در حالت مایع و یا گاز با پوست انسان سبب یخ زدگی می شود. کپسول گاز FM200 باید با احتیاط حمل شود. در زمانی که کپسول به سیستم تخلیه متصل نیست و مهار نشده است، تجهیزات ایمنی کنترل نزول گاز باید در محل مناسب در دسترس باشد. در دماهای بالاتر از 700درجه گاز FM200 به گاز هیدروژن فلوراید تبدیل می شود.

مزایای سیستم اطفای حریق گاز FM200

از جمله مزیت های اصلی این سیستم استفاده از میزان اندک گاز برای اطفای حریق می باشد، لذا به فضای کمتری برای ذخیره سازی گاز اطفای FM200 نیاز است. با توجه به اینکه سیستم اطفای گاز FM200 برای مدت زمان کوتاه ( تقریباً 10 ثانیه ) طراحی شده است، در این مدت زمان اندک از بروز حریق هایی با عامل الکتریکی، مایعات و مواد قابل اشتعال و … جلوگیری می کند.

همین امر سبب به حداقل رساندن خسارات ناشی از حریق و هزینه های تعمیر و بازسازی می شود.

هزینه شارژ مجدد سیستم اطفای گاز FM200 ارزان و به صرفه می باشد. این سیستم در حفاظت و سازگاری با محیط دارای برتری است و بدلیل غیر سمی و بی خطر بودن در محیط های بسته کاربرد دارد. گاز FM200 هیچ تأثیر مخربی بر روی لایه ازون ندارد و همین امر سبب شده است این سیستم اطفای گازی در سراسر جهان مورد استقبال قرار گیرد.

مکان های مورد استفاده از سیستم اطفاء حریق FM200

به علت عملکرد، قدرت خاموش کنندگی بالا و خاصیت سمی کم سیستم اطفاء حریق FM200، استفاده از این سیستم در مکان های بسته کاربرد دارد. از جمله این مکان ها:
اتاق سرور و مراکز داده
مراکز آرشیو اسناد، مدارک و بایگانی ها
اتاق های مانیتورینگ و کنترل
محل نگهداری تجهیزات مخابراتی
مراکز کنترل خطوط تولید
مراکز انبارش و ذخیره سازی داده ها
مراکز نگهداری تجهیزات، مواد پزشکی و دارویی
موزه ها، نمایشگاه ها
محل های قرارگیری توربین های گازی
سکوهای دریایی نفت و گاز
نیروگاه ها
و…

نتیجه گیری:

همانطور که در مطالب فوق بیان شد، گاز FM200 بی رنگ، بی بو و از نظر الکتریکی نارسانا است، که براثر فشار زیاد گاز نیتروژن به صورت مایع ذخیره می شود. این گاز در هنگام تخلیه بصورت شفاف، بدون رنگ و غیر قابل القای مغناطیسی در محیط آزاد و تا حدودی مانع دید می شود. گاز FM200 یک ماده خاموش کننده مصنوعی است، که با جدا کردن اضلاع مثلث آتش (اکسیژن، حرارت و ماده سوختنی) سبب خاموش شدن آتش می شود. گاز FM200 می تواند تمامی آتش سوزی های ناشی از خطاهای الکتریکی و یا مایعات قابل اشتعال را در مدت زمان تقریباً 10 ثانیه پس از تخلیه گاز FM200 مهار نماید و از خرابی های ناشی از حریق جلوگیری کند. سیستم FM200 از جمله خاموش کننده های مورد تایید سازمان های جهانی NFPA، EPA و … می باشد، استفاده از این سیستم اطفاء در بیشتر کشورهای جهان و بیش از صد هزار پایگاه مختلف متداول شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا