کشف نقاشی های دیواری 2 هزار ساله در ویرانه های پمپئی

سایت برترین ها

باستان‌شناسان روز جمعه ۸ مارس (۱۸ اسفند) در ویرانه‌های به جا مانده از شهر پمپئی در روم باستان، نقاشی‌های دیواری مجللی را کشف کردند.

این نقاشی‌های دیواری که در جریان بازسازی و مرمت یک عمارت باستانی در این شهر به نام «خانه لدا» پیدا شده‌اند، علیرغم گذشت ۲ هزار سال به طرز شگفت‌آوری سالم و رنگارنگ باقی مانده‌اند.

یکی از چشم‌نوازترین این نقاشی‌های دیواری «فریکسوس» از شخصیت‌های اساطیری یونان باستان و خواهر دوقلویش «هله» را به تصویر می‌کشد، در حالی که سوار بر روی یک قوچ جادویی با پشم‌های زرین از نامادری خود «اینو» فرار می‌کنند.

در داستان‌های افسانه‌ای اینگونه آمده است که وقتی سرزمین آنان دچار قحطی شد، به تحریک «اینو» خواستند تا این دو خواهر و برادر را قربانی کنند. اما زمانی که وقت کشتن آنها رسید، یکی از خدایان قوچی جادویی را برای کمک فرستاد. فریکسوس و هله بر پشت قوچ سوار شدند و قوچ پرواز کرد، هله در میانه راه در دریا افتاد اما فریکسوس به سلامت از دریا گذر کرد.

گابریل زوچتریگل، مدیر پارک باستان‌شناسی پمپئی، در این باره می‌گوید: «ما در این نقاشی فریکسوس را نشسته روی قوچ می‌بینیم، در حالی که خواهرش در حال افتادن در آب است. دو پناهجو در دل دریا از یونان باستان.»

این تصویر دیواری به گونه‌ای نقاشی شده که گویی یک عکس قاب‌شده و آویزان بر روی دیواری زرد رنگ است. شماری از نقاشی‌های دیواری دیگر که طبیعت بی‌جان و چندین پرتره از زنان را به تصویر می‌کشند نیز به تازگی در همین محدوده کشف شده‌اند.

برای تبلیغات در برترین ها کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا