داروی چاقی ویگووی

سایت برترین ها

دولت ژاپن اعلام کرد که از روز چهارشنبه و برای اولین بار در سه دهه اخیر، یک درمان جدید برای چاقی، تحت پوشش بیمه عمومی این کشور قرار خواهد گرفت.

هدف دولت از اتخاذ چنین تصمیمی، نگرانی از سوء استفاده احتمالی افراد سالم از این دارو برای کاهش وزن همچنین ارائه مراقبت‌های بهداشتی لازم در این زمینه بوده است.
داروی ضد چاقی ویگووی (Wegovy) که توسط شرکت داروسازی دانمارکی «نوو نوردیسک» تولید می‌شود، در ماه مارس تاییدیه‌های لازم برای تولید و فروش را از مقامات بهداشتی ژاپن دریافت کرد و اکنون نیز به فهرست داروهایی اضافه شده که بهای پرداختی برای آن، تحت پوشش بیمه عمومی این کشور قرار می‌گیرد.
این دارو حاوی ماده فعال سماگلوتید است؛ یک آگونیست گیرنده GLP-1 که بدن را برای تولید انسولین بیشتر و کاهش سطح قند خون تحریک می‌کند.
این دارو همچنین حس سیری را القا می‌کند و میل به خوردن را کاهش می‌دهد و به این ترتیب از میزان اشتهای افراد می‌کاهد.
تا کنون در ژاپن، پوشش بیمه درمانی محدود به افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، چربی خون بالا و دیابت نوع ۲ بوده است و داروی تزریقی جدید نیز در صورتی شامل حال افراد چاق می‌شود که از طریق رژیم غذایی و ورزش به نتایج کافی نرسیده باشند و پیش شرط‌های دیگری همچون شاخص توده بدنی (BMI) ۳۵ یا بالاتر (یا شاخص توده بدنی ۲۷ یا بالاتر به همراه دو یا چند مشکل سلامتی مرتبط با چاقی) داشته باشند.
اگرچه ویگووی برای درمان چاقی مفرط تولید شده اما در برخی کشورها از جمله ایالات متحده، استفاده از آن با اهداف زیبایی بسیار گسترش یافته و همین موضوع باعث کمبود جهانی آن شده و نگرانی‌هایی را درباره دسترسی افرادی که برای درمان واقعی به آنها نیاز دارند، بوجود آورده است.
بویژه آنکه هم اکنون برخی از کلینیک‌هایی که خدمات غیرضروری ارائه می‌دهند، این دارو را تحت عنوان «رژیم‌های غذایی پزشکی» تجویز می‌کنند و در تبلیغات اینترنتی کلینیک‌های جراحی زیبایی نیز درمان «رژیم غذایی GLP-1» ترویج می‌شود.

منبع یورونیوز

برای تبلیغ در برترین ها کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا