چرا نصف شب برای دستشویی زیاد بیدار میشم؟!

سایت برترین ها

حسین الزبیدی، پزشک عمومی، تقریبا هر هفته حداقل یک بیمار را ویزیت می‌کند که از نوکتوریا رنج می‌برد. این بیماری یک اصطلاح پزشکی برای کسانی است که در طول شب برای ادرار کردن از خواب بیدار می‌شوند.

ضعیف شدن مثانه از عوارض جانبی شناخته شده بالا رفتن سن است و تحقیقات نشان داده که نوکتوریا بین ۶۹ تا ۹۳ درصد از مردان بالای ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مشکل اغلب با هیپرپلازی خوش خیم پروستات، یعنی بزرگ شدن پروستات و بافت‌های اطراف آن که با افزایش سن رخ می‌دهد، مرتبط است.

الزبیدی، مدیر بخش سبک زندگی و فعالیت‌های فیزیکی در کالج سلطنتی پزشکان عمومی بریتانیا می‌گوید: «برای بسیاری از مردان بالای ۶۰ سال، این بدان معنا است که توانایی آنها برای تخلیه مثانه‌شان ضعیف است. آنها زمان بیشتری را صرف در توالت ماندن می‌کنند و به طور کلی ادرار را در مثانه نگه می‌دارند، بنابراین احتمال بیشتری دارد با تحریک ادرار از خواب بیدار شوند.»

اما الزبیدی اخیرا شاهد یک روند نگران کننده جدید بوده است – بسیاری از بیمارانی که برای ویزیت نزد او می‌آیند، مردان و زنانی در دهه ۲۰ و ۳۰ زندگی خود هستند. برخی از محققان دریافته‌اند که نوکتوریا می‌تواند تا ۴۴ درصد از مردان بین ۲۰ تا ۴۰ سال را تحت تاثیر قرار دهد. پس چه اتفاقی افتاده است؟

یک نظریه این است که تحریک ادرار در هنگام شب، نتیجه سبک زندگی مدرن است. الزبیدی می‌گوید: «فکر می‌کنم دلیل اصلی آن عادات نوشیدن است. مردم اغلب در طول روز پرمشغله‌تر هستند، بنابراین تمایل ندارند صبح‌ها مایعات زیادی بنوشند، در حالی که بدن ما برای همین کار طراحی شده است. افراد عصرها به دلیل تشنگی آب بیشتری می‌نوشند و سپس در ساعات اولیه صبح که مثانه‌شان پر است از خواب بیدار می‌شوند.»

اما عوامل زیادی دیگری هم وجود دارند که می‌توانند در نوکتوریا نقش داشته باشند. ربکا حداد، پزشک بیمارستان روچیلد در پاریس که قبلا به طور خاص روی تحقیقات نوکتوریا و پیری تمرکز داشته، می گوید سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل و کم‌تحرکی همگی می‌توانند ظرفیت مثانه را کاهش دهند و باعث شوند شما دفعات بیشتری برای ادرار کردن به توالت بروید.» او می‌گوید: «بین فعالیت بدنی و تولید ادرار در طول روز و شب ارتباط وجود دارد.»
منبع: یورونیوز

برای تبلیغات در برترین ها کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا