نگرانی های محیط زیستی و گردشگری کشتی تفریحی جدید در بندر بارسلون

سایت برترین ها

یک کشتی تفریحی جدید این هفته به طور رسمی در بندر بارسلون نامگذاری شد. «شاهدخت خورشید»‌ ظرفیت پذیرش بیش از ۴ هزار مسافر را دارد و این رقم بالا نگرانی مقامات شهر بارسلون در اسپانیا را نسبت به مضرات گردشگری ناپایدار برانگیخته است.

این کشتی تفریحی ۳۵۴ متر طول دارد و با ۱۶۰۰ خدمه آماده پذیرایی از ۴۳۰۰ مسافر است. «شاهدخت خورشید» چند تالار جشن و غذاخوری، بار، استخر و یک کازینو دارد.

اما این امکانات تفریحی مقامات محلی بارسلون را از شلوغی بیش از حد ناشی از ورود مسافران این کشتی به شهر نگران کرده است. آنها می‌گویند کشتی‌های تفریحی نظیر «شاهدخت خورشید» باعث گردشگری بی‌رویه می‌شوند.

به گفته سازمان غیردولتی حمل و نقل و محیط زیست این منطقه، گاه تا شش کشتی تفریحی همزمان در بندر بارسلون لنگر می‌اندازند.

این بدان معناست که ۱۰ تا ۳۰ هزار مسافر در طول یک روز از کشتی‌ها پیاده می‌شوند و به بازدید شهر می‌روند. این در حالی است که سال گذشته حدود ۱۲ میلیون گردشگر از بارسلون بازدید کردند، امری که ۹،۶ میلیارد یورو برای این شهر در آمد ایجاد کرد.

از سوی دیگر، نگرانی‌های محیط زیستی مهمی نیز پیرامون کشتی‌های تفریحی وجود دارد.

حوزه کشتیرانی حدود ۲.۹ درصد از دی اکسید کربن کل جهان را تولید می‌کند، یعنی بیش از یک میلیارد تن دی اکسید کربن در سال.
مطالعات نشان داده است که کشتی‌های تفریحی به دلیل تهویه مطبوع، استخرهای گرم و سایر امکانات هتل‌داری، بیش از هر نوع کشتی دیگری دی اکسید کربن تولید می‌کنند.

دو سوم کشتی‌های تفریحی موتورهای خود را در طول شب در بندر روشن نگه‌ می‌دارند تا بتوانند به مهمانان خدمات ارائه دهند. این مساله نه تنها بر آب و هوا بلکه بر کیفیت هوای شهرهای بندری تأثیر می گذارد.

شرکت کشتیرانی تفریحی «شاهدخت»‌ که سازنده کشتی «شاهدخت خورشید» است می‌گوید که همه کشتی‌های ناوگان آن توانایی اتصال به برق شهری را دارند تا بدین ترتیب ضمن استفاده از برق مازاد محلی بتوانند موتورهای خود را خاموش کنند.

با این حال، علیرغم تلاش‌های شرکت‌های کشتیرانی تفریحی، طبق گزارش سال ۲۰۱۹ گروه کارزار «حمل‌ونقل و محیط‌زیست»، بارسلون آلوده‌ترین شهر اروپایی به دلیل انتشار اکسیدهای گوگرد و نیتروژن توسط کشتی‌های تفریحی بود. این بندر همچنین در فهرستی از ۵۰ بندر آلوده جهان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا