سیاهچاله کهکشان راه شیری

سایت برترین ها

رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) روز چهارشنبه اعلام کرد که اخترشناسان میدان‌های مغناطیسی قدرتمندی را کشف کرده‌اند که به دور سیاهچاله مستقر در مرکز کهکشان راه شیری می‌چرخند.

تصویری جدید از تلسکوپ ایونت هوریزون (EHT) برای اولین بار به کمک نور پُلاریزاسیون، حلقه‌ای از میدان‌های مغناطیسی را نشان می‌دهد که سیاهچاله «ساگیتاریوس اِی*» را احاطه کرده است.

رصدخانه جنوبی اروپا می‌گوید این میدان‌ها شبیه میدان‌های مغناطیسی مشاهده شده در اطراف سیاهچاله «ام‌۸۷*» در مرکز کهکشان «ام‌۸۷» هستند، که نشان می‌دهد میدان‌های مغناطیسی قوی ممکن است در همه سیاهچاله‌ها وجود داشته باشد.

سارا ایسائون، از مرکز اخترفیزیک هاروارد و از مدیران این پروژه گفت: «آنچه اکنون می‌بینیم این است که میدان‌های مغناطیسی قوی، پیچ خورده و سازمان‌یافته‌ای در نزدیکی سیاهچاله مرکز کهکشان راه شیری وجود دارد.»

تصاویر نور پُلاریزاسیون به اخترشناسان امکان می‌دهد خطوط میدان مغناطیسی را جدا کنند.

سیاهچاله‌های کلان جرم، که در مرکز کهکشان‌ها قرار دارند، جرمی میلیون‌ها و حتی میلیاردها برابر بیشتر از خورشید دارند. اعتقاد بر این است که آنها در اوایل جهان پدید آمده‌اند اما شکل‌گیری آن‌ها همچنان یک راز باقی مانده است.

هیچ چیز نمی‌تواند از کشش گرانشی آنها فرار کند، حتی نور، که باعث می‌شود مشاهده مستقیم آن‌ها غیرممکن باشد.

اما تلسکوپ ایونت هوریزون در سال ۲۰۱۹ برای سیاهچاله «ام‌۸۷*» و در سال ۲۰۲۲ برای سیاهچاله «ساگیتاریوس اِی*» هاله‌ نوری را ثبت کرد که توسط جریان ماده و گازی که سیاهچاله‌ها آن‌ها را به درون می‌مکند و بیرون می‌ریزند، تولید می‌شود.

منبع یورونیوز

برای تبلیغ در برترین ها کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا