روزی چند عدد تخم مرغ می توان خورد؟

سایت برترین ها

تخم‌مرغ خوراکی با ارزش غذایی بسیار بالاست که ویژگی‌های درخور توجهی دارد. پژوهشی تازه نیز نشان داده که مصرف روزانه آن استحکام استخوان‌ها را تقویت می‌کند. اما آیا باید هر روز تخم‌مرغ خورد؟

میزان سرانه مصرف تخم‌مرغ در سراسر جهان بسیار متفاوت است: بعضی‌ها در سال فقط چند تخم‌مرغ می‌خورند و برخی دیگر تا بیش از ۲۵۰ تخم‌مرغ در سال مصرف می‌کنند. بطور مثال در ژاپن میزان سرانه مصرف تخم‌مرغ نزدیک به ۳۰۰ عدد در سال است.

به گفته کمیته ملی ترویج مصرف تخم مرغ (CNPO) در فرانسه، فرانسوی‌ها بطور میانگین ۲۲۰ تخم‌مرغ در سال می‌خورند؛ یعنی هر فرانسوی تقریبا بیش از ۴ تخم‌مرغ در هر هفته مصرف می‌کند.

تخم مرغ که مدتهاست به عنوان افزاینده سرسام آور کلسترول خون شناخته می‌شد، اکنون به عنوان یک غذای سالم و غنی از پروتئین در نظر گرفته می‌شود که باید بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باشد. با این اوصاف روزی چند عدد تخم مرغ می‌توانیم بخوریم؟

مطالعه‌ای که در ژانویه سال ۲۰۲۴ میلادی روی ۱۹ هزار نفر انجام شد و نتایج آن در مجله (Food and Function) منتشر شد، تأیید می‌کند که خوردن روزانه تخم‌مرغ برای سلامتی مفید است.

طبق تعریف موسسه ملی بهداشت و تحقیقات پزشکی فرانسه (Inserm) تخم مرغ به ویژه با ارتقای سلامت استخوان، خطر پوکی استخوان را کاهش می‌دهد.

دکتر کورین شیشوپورتیچ، پزشک متخصص تغذیه در پاریس در این‌باره می‌گوید: «می‌توان بدون هیچ مشکلی روزی یک عدد تخم‌مرغ خورد. با این حال باید در شمارش تخم مرغ‌ها، آن‌هایی را که بطور پنهانی در سایر غذاها هستند را نیز در نظر بگیریم.»

با این وجود او تاکید دارد افرادی که از بیماری دیابت یا بالا بودن کلسترول رنج می‌برند، نباید بیش از دو تا سه تخم مرغ در هفته استفاده کنند.
لینک کانال تلگرام تهرانگردی:
معرفی بهترین تخفیف ها، پزشکان و مکان های دیدنی شهر تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا