بزرگترین گور دسته جمعی 1000 نفری متعلق به قربانیان طاعون سیاه کشف شد.

سایت برترین ها

گروهی از باستان‌شناسان در جریان حفاری‌ها برای احداث یک مجتمع ساختمانی در نورنبرگ در جنوب آلمان، بقایای بیش از هزار جسد قربانی طاعون سیاه را پیدا کرده‌اند.

به گفته تیم کاوشگران این هشت گور دسته‌جمعی که مربوط به دو رویداد جداگانه از «مرگ سیاه» است، به حدود چهارصد سال پیش تعلق دارد و احتمالا «بزرگ‌ترین گور دسته‌جمعی پیدا‌شده در اروپا در نوع خود» محسوب می‌شود.

کارشناسان می‌گویند این هشت ردیف قبر را می توان به دو گروه تقسیم کرد: اولین گروه از گورها که با لایه‌ای از شن پوشیده شده‌اند و احتمالا در حدود سال ۱۶۳۴ حفر شده‌اند. تاریخ گروه دوم اما به نظر می‌رسد که کمی متاخر‌تر باشد.

در داخل قبرها استخوان‌ها و اسکلت‌هایی به رنگ سبز کشف شده‌اند. باستان‌شناسان می‌گویند احداث کارخانه‌های فرآوری فلزات بر روی گورها باعث شده است که بقایای اجساد رنگ سبز به خود بگیرند.

اسکلت‌ها نشان می‌ٔهد که اجساد به دقت و با توجه به سن در قبر چیده شده‌اند. بزرگسالان در حالت درازکش به پهلو و یا خوابیده به پشت قرار گرفته بودند، در حالی که نوزادان و کودکان در فضاهای بین بزرگسالان گذاشته شده بودند.

فلوریان ملزر، انسان‌شناس، با بیان اینکه بقایای اجساد در وضعیت خوبی بوده‌اند گفت:‌ «ما اکنون می‌توانیم اطلاعات زیادی از جمله شیوع انواع مختلف سرطان، جهش‌های ژنتیکی، تعیین سن و جنسیت، وضعیت دندان‌ها تا وضعیت سلامت عمومی و زندگی در این دوره را از بقایای استخوان‌ها استخراج کنیم.»

منبع: یورونیوز

برای تبلیغات در برترین ها کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا