بحران ازدواج در ژاپن - نام همه ژاپنی ها ظرف 5 قرن یکسان می شود

سایت برترین ها

مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده نشان می‌دهد که ممکن است روزی در ژاپن همه نام خانوادگی یکسانی داشته باشند، مگر آن که قوانین محدود کننده ازدواج تغییر کند و آمار ازدواج بالا برود.

هیروشی یوشیدا، اقتصاددان دانشگاه توهوکو در شهر سندای که این مطالعه را هدایت کرده می‌گوید اگر قوانین کنونی ادامه پیدا کند، تا سال ۲۵۳۱ ممکن است نام خانوادگی تمام ژاپنی‌ها «ساتو» باشد. البته در صورتی که مردم ازدواج کنند، چون نرخ ازدواج در ژاپن رو به کاهش است.

برخلاف بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان که این سنت را کنار گذاشته‌اند، ژاپن همچنان از نظر قانونی زوج‌های متاهل را ملزم می‌کند که نام خانوادگی یکسانی داشته باشند و به طور معمول، زن‌ها نام شوهر خود را می‌گیرند. از سوی دیگر، ازدواج همجنس‌گرایان در ژاپن قانونی نیست.


بیشتر بخوانید: بهترین پزشکان متخصص در تهران


«انقراض نام» که هم‌اکنون ژاپن درگیر آن است، یک پدیده طبیعی است که به آن فرآیند «گالتون-واتسون» نیز می‌گویند. این پدیده نشان می‌دهد که در جوامع پدرسالار، با هر نسل جدید شماری از نام‌های خانوادگی از بین می‌روند زیرا زنان نام خانوادگی همسران خود را می‌گیرند.

در ژاپن جنبشی برای تغییر قوانین نام خانوادگی به رهبری مدافعان حقوق زنان و کسانی که سعی در حفظ گوناگونی نام‌های خانوادگی دارند شکل گرفته است زیرا در این کشور تعداد انگشت شماری از نام‌های خانوادگی به گونه‌ای فزاینده‌ تکرار می‌شوند.

بنا بر تحقیقات مؤسسه آماری میوجی یورای که روی بیش از ۳۰۰ هزار نام خانوادگی در ژاپن مطالعه کرده، «ساتو» در حال حاضر رایج‌ترین نام خانوادگی در این کشور است و پس از آن «سوزوکی» و «تاکاهاشی» به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند. میوجی یورای در وب سایت خود نوشته حدود ۱.۸ میلیون نفر از جمعیت ۱۲۵ میلیونی ژاپن نام خانوادگی «ساتو» دارند.

منبع یورونیوز

برای تبلیغ در برترین ها کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا